بزرگترین مرجع دانلود فیلم و سریال

«جاناتان دمی» کارگردان «سکوت بره‌ها» در سن 73 سالگی درگذشت

 

«جاناتان دمی» کارگردان فیلم‌هایی چون «سکوت بره‌ها»، «فیلادلفیا» و مستند «دیگر منطقی نباش» (Stop Making Sense)، صبح روز گذشته در سن 73 سالگی در نیویورک درگذشت.

علت مرگ وی به نقل از منبعی نزدیک به خانواده، سرطان مری و مشکلات ناشی از بیماری‌های قلبی گزارش شده است. بیماری او در سال 2010 درمان شده بود، اما در سال 2015 نشانه‌های بازگشت آن در بدنش مشاهده شده، و در همین هفته‌های اخیر وضعیتش رو به وخامت گذاشته بود.

دمی دوران حرفه‌اش را در سال 1971 و با فیلم «Angels Hard as They Come» شروع کرد، اما در دهه‌ی 80 به دنبال ساخت چند فیلم درام مانند «ملوین و هاوارد»، « Swing Shift»، و «Something Wild»، مسیر حرفه‌ایش به سطح دیگری از موفقیت تجاری و هنری رسید. دمی در دهه‌ی بعد هم با آثاری مانند «سکوت بره‌ها» (1991) که برنده پنج جایزه اسکار از جمله بهترین کارگردانی شد و «فیلادلفیا» (1993) که اولین اسکار تام هنکس را در پی داشت، باز هم به توفیق‌های بیشتری دست می‌یابد. در همین ایام تولید فیلم مستند را هم فراموش نکرده و «دیگر منطقی نباش» را به همراه سه فیلم دیگر با همکاری «نیل یانگ» می‌سازد.

دمی اخیراً فیلم کمدی «Ricki and the Flash» با حضور «مریل استریپ» ساخته بود و مراحل پیش‌تولید یک پروژه‌ی دیگر را پشت سر می‌گذاشت.

تام هنکس با انتشار بیانیه‌ای نوشته است «جاناتان به ما آموخت که یک شخص تا چه حد می‌تواند مهربان باشد، و اینکه مهربانی چگونه نحوه‌ی زندگی و اعمال ما را هدایت می‌کند. او از بزرگ‌ترین انسان‌ها بود.»

«جودی فاستر» نیز که در فیلم «سکوت بره‌ها» نقش کلاریس استارلینگ را ایفا کرده است، در بیانه‌ای به خاطر از دست دادن دوست و استادش اظهار تأسف کرده و نوشته «جاناتان به اندازه‌ی کمدی‌هایش شوخ‌طبع و به اندازه‌ی درام‌هایش عمیق بود.»